آیین نامه، قوانینريال محدودیت ها

آرشیو خبرها خانه

انضباط ترافیکی نشانه توسعه یافتگی کشورهاست


رئیس پلیس راهور ناجا گفت: انتظام بخشی ترافیکی بحث مهمی است که نشانه توسعه یافتگی کشورها تلقی می شود


 به گزارش خبرنگار پلیس راهور ناجا سردار سیدکمال هادیانفر امروز درجمع طلاب مدرسه علمیه امام علی (ع)  تهران اظهار داشت : ایران فرهنگ غنی دارد و فرهنگ ما با دین ما عجین شده است و خیلی از مسائلی که امروز در ترافیک خلاف قوانین است علما نیز انجام آن را خلاف و حرام تلقی کرده اند .


سردار هادیانفر در ادامه بیان داشت : ما در کشور 1047 شهر داریم که تقریبا در 707 شهر پلیس راهور اصلاً نیست که اینها عمدتا  شهرهایی هستند که بعد از انقلاب و با گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت موضوعیت پیدا کرده و روز به روز هم مطالبه گسترش شهرها در کشور وجود دارد .

وی در ادامه با اشاره به آمار رانندگان افزود : از 82 میلیون نفر جمعیت کشور حدود 42 میلیون نفر دارای گواهینامه رانندگی هستند که این تعداد مربوط به موتورسیکلت ، پایه دو، و پایه سه است که در کشور فعال هستند .


سردار هادیانفر اضافه کرد: وسائط نقلیه شامل سبک و سنگین ، 5/23 میلیون خودرو در کشور داریم و 5/11 میلیون موتورسیکلت، که در بخش خودرو از 5/23 میلیون خودرو 15 هزار دستگاه اتوبوسها هستند ، 160 هزار کامیون و خودروهای سنگین و مابقی خودروهای سبک هستند که در سطح کشور فعالیت میکنند .

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه با اشاره به اهم وظایف پلیس راهور بیان کرد : پلیس راهور سه مأموریت عمده برایش تعریف شده ، اول مدیریت ترافیک ، دوم تسهیل در تردد و سوم ایمنی در سفر که اینها جزو موضوعات اصلی است که موردتوجه است .


وی در ادامه با اشاره به مدیریت ترافیک افزود: انتظام بخشی، بخش مهمی است که نشانه توسعه یافتگی کشورها تلقی میشود که در کشور ما نیز در این بخش گامهایی برداشته شده است . وقتی در کشوری نگاه میکنیم که عابران منظم پشت خطوط می ایستند و رعایت حق تقدم برایشان اهمیت دارد و همچنین راکبان موتورسیکلتها و رانندگان خودرو نیز همانند عابران قوانین را رعایت می کنند و همه چیز منظم اتفاق می افتند به این معنی است که آن کشور نظام منسجمی دارد که مردم پایبند به قانون و قوانین هستند .


رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اهمیت آموزش اظهار کرد: این مسائل به کمبود آموزش برمی گردد ، یعنی مردم و سرنشینان وسیله نقلیه نیازمند آموزش هستند که باید همه دستگاهها و افراد این آموزش را از خودشان شروع کنند و به جامعه تسری بدهند تا بدانیم از این وسیله نقلیه ای که برای حمل و نقل استفاده میشود با آموزش و فرهنگ سازی شاهد استفاده درست از آن باشیم.

وی در ادامه با اشاره به بحث تسهیل عبور و مرور اضافه کرد : در کشور ما خودروهای ناایمن در کنار خودروهای ایمن همه از یک سرعت پیروی میکنند در صورتی که در کشورهای توسعه یافته به این شکل نیست و برخی از خودروها اصلاً اجازه تردد در جاده ها را ندارند.


سردار هادیانفر در ادامه به بحث ایمنی اشاره کرد و افزود در بحث ایمنی که بسیار جدی است و ما با آن روبرو هستیم بحثسوانح و تصادف است ، سالانه در دنیا تقریباً 5/1 میلیون نفر در تصادفات جان خود را از دست می دهند و با یک ضریب 9 تا 10 برابری نیز تعداد مجروجان است . در کشور ما نیز سال گذشته حدود 17 هزار نفر در تصادف جان خود را از دست دادند و 365 هزار نفر نیز مصدوم شدند.


وی اضافه کرد: در این بخش ، خودروها نقش به سزایی دارند و هرچه خودرو ایمن تر باشد تصادف فوتی تبدیل به جرح و جرحی تبدیل به خسارتی میشود.

رئیس پلیس راهور ناجا در پایان خاطرنشان کرد: وقتی همه عوامل را کنار هم میگذاریم میبینیم که عامل انسانی بیش از 90 درصد در تصادفات نقش دارد و معتقدیم که عامل انسانی با آموزش می تواند شرایطی به وجود بیاورد که تصادفات به حداقل ممکن برسد.

منبع www.rahvar120.ir

 

به اشتراک بگذارید :