آیین نامه، قوانینريال محدودیت ها

آرشیو خبرها خانه

اساس کار ما در پلیس راهور هوشمندسازی است/ در آینده نزدیک نیازی به صدور قبض جریمه نخواهد بود


جانشین فرمانده نیروی انتظامی با تاکید بر اینکه هوشمندسازی اجزای متعددی دارد، گفت: اساس کار ما در پلیس و به ویژه در پلیس راهور هوشمندسازی است.


 به گزارش خبرنگار پلیس راهور، سردار "ایوب سلیمانی" در حاشیه مراسم افتتاح گشت های کنترلی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) و عرض تبریک به مناسبت هفته بسیج گفت: بسیجیان با نثار جان خود در 8 سال دفاع مقدس و با حضور مخلصانه و مجاهدانه بعد از دوران دفاع مقدس تاکنون، ضامن بقا و پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی صحنه ها بوده اند.


وی ادامه داد: جا دارد که از خانواده بزرگ پلیس راهور که از سراسر کشور با تلاش شبانه روزی در شرایط سخت محیطی با کمبود امکانات و نیرو و تحمل آب و هوای نامناسب و مواجهه با افرادی که قصد برهم زدن نظم و امنیت جامعه را دارند و شرایط بسیار سختی را با انگیزه تحمل می کنند، قدردانی کنیم.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه انتظام و انضباط بخشی و خدمتگزاری به مردم از اولویت های مورد اهتمام پلیس راهور است، گفت: پلیس راهور ضمن اینکه مسئول اجرای این دو امر است، اوج خدمتگزاری  به مردم را هم تجربه می کند و حفاظت از جان و مال مردم را نیز به عهده دارد که این از افتخارات بزرگ پلیس راهور است.


سردار سلیمانی تصریح کرد: در سند راهبردی که در سال گذشته با فعال سازی قرارگاه کاهش تصادفات در نیرو تدوین شد، به طور همه جانبه به تمام اصول و ملاحظات کاهش تصادفات پرداخته شد و یکی از ارکان موثر آن که حاصل تجربه بشری و حضور ملی خود ما است، حضور فیزیکی و نظارت دائمی پلیس در صحنه عمل است.

وی تاکید کرد: اگر ما صرفا متکی به حضور محسوس پلیس باشیم در طول زمان به دلیل محدودیت ها رانندگان هم به مرور رفتار ما را تشخیص می دهند و فقط در نقاطی که حضور داریم اعمال قانون می کنند.


سردار سلیمانی خطاب به رانندگان گفت: رانندگانی که قصد بی انضباطی دارند، بدانند پلیس به طور محسوس و نامحسوس مراقب آنهاست.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: نیاز ما در سراسر کشور به حضور فیزیکی پلیس و رؤیت آن در شهرها و جاده هاست؛ پلیس باید با در اختیار گرفتن ظرفیت ها بتواند در تمامی صحنه ها حضور فعال و موثر داشته باشد.


سردار سلیمانی با تاکید بر این که تشکیل گروه های کنترل ترافیک به خصوص در جاده ها به صورت محسوس و نامحسوس ضروری است گفت: باید تمام ظرفیت های پلیس راهور برای عملی کردن اهداف خود را در تمامی نقاط به کار بگیریم.

وی ادامه داد: با بررسی تجارب سال‌های گذشته چه توفیقاتی که کسب کرده بودیم و چه موانعی که بر سر راه‌مان بود و بررسی تمام حوادث رانندگی که طی سه سال گذشته اتفاق افتاده بود به مجموعه راهبردهایی رسیدیم که در قالب یک طرح جامع برای ایجاد یک تحول اساسی در انضباط بخشی به جریان ترافیک در کشور و کاهش تصادفات ختم شود.


جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه یکی از مجموعه اقدامات اساسی که در دستور کار پلیس قرار گرفت توسعه و نوسازی ناوگان شهری و پلیس‌راه پلیس‌راهور است، عنوان کرد: توافقاتی نیز با دولت در این زمینه داشتیم یکی از برنامه‌ها تامین حداقل هزار و 500 خودرو برای سال‌جاری در جهت تقویت ناوگان پلیس راه و پلیس راهور بود؛ تاکنون نیز این تعداد محقق شده است البته از ظرفیت‌ها و بودجه‌های جاری نیرو نیز استفاده کردیم.

سردار سلیمانی تصریح کرد: امروز دو مرحله پیوستن و الحاق خودروهای خریداری شده به ناوگان پلیس راه و پلیس راهور است و این روند در سال جاری نیز تکرار خواهد شد و مجموعه‌‌های بعدی نیز در حال تامین هستند و ان‌شاءالله به مجموعه بزرگ پلیس خواهند پیوست و تاثیر مستقیم و موثری در انظباط بخشی و کاهش تصادفات خواهند داشت.


جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه اساس کار ما در پلیس و به ویژه در پلیس راهور هوشمند سازی است، گفت: هوشمندسازی اجزای متعددی دارد ازجمله مجهز کردن تمام نیروهای گشت به دست‌افزارهای هوشمند  در هر نقطه‌ای از کشور که به بانک‌های اطلاعاتی مرکزی نیز متصل است. همچنین تبلت‌های متصل به شبکه در اختیار اخطار نویس‌ها قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: در آینده نزدیک نیازی به صدور قبض جریمه نخواهد بود و ما هر خودرویی را که متوقف کنیم با اطلاعاتی که از طریق شبکه در دست‌افزارهای هوشمند در اختیار مامور قرار می‌دهیم همه تخلفات و یا حکم‌های صادره در خصوص خودرویی که متوقف شده شناسایی و اعمال قانون می‌شود.


سردار سلیمانی گفت: در گذشته به دلیل عدم اتصال و یکپارچه‌سازی شبکه‌ها شاهد بودیم که خودرویی در جایی سرقت شده و فرد سارق در جای دیگر از کشور توسط پلیس راهور اعمال قانون می‌شود و این اطلاعات در اختیار آن پلیس نیست که تشخیص دهد خودرو سرقتی است و آن را متوقف کند. ما همه اطلاعات مربوط به خودرو را در دست‌افزار هوشمند قرار داده و در اختیار مامور قرار می‌دهیم امیدواریم با اتفاقاتی که افتاده و تامینی که صورت گرفته ما تا قبل از دهه فجر بتوانیم همه نیروهای گشت پلیس چه در داخل شهرها و چه در پلیس راه به این دست‌افزارها و تبلت‌های هوشمند مجهز کنیم تا هم نظام صدور قبض‌های جریمه را به صورت کاغذی برچینیم و همه به ماموران در صحنه این امکان و ظرفیت را بدهیم که اطلاعات جامعی از خودرویی که توقف کرده داشته باشد و بتواند به عنوان یک پلیس به همه وظایف مربوط به پلیس عمل کند.


سردار سلیمانی گفت: ما توافقاتی با وزارت راه و شهرسازی برای توسعه دوربین‌های ثابت در جاده‌ها، همچنین توافقاتی با شهرداری‌ها در خصوص توسعه دوربین‌های داخل شهرها داریم پیگیر تامین و توسعه دوربین‌های سیار و در اختیار پلیس در جاده‌های فرعی هستیم. نصب GPS  بر روی همه خودروهای عمومی اعم از باربری و مسافربر برای اینکه بتوانند در رصد پلیس باشند و پلیس با آنها در ارتباط باشد.

وی تصریح کرد: همچنین اقدامات دیگری در دستور کار داریم تا بتوانیم به صورت برخط با رانندگان در جاده‌ها در ارتباط باشیم و هشدارهای لازم را در طول مسیر به آنها بدهیم و آنها را از وضعیت جاده و آب و هوا و ... آگاه کنیم. این اقدامات در گام‌های بعدی در حال انجام است.


سردار سلیمانی گفت: ما یک برنامه سه ساله تنظیم کردیم و امیدواریم در طول سه سال آینده به یک مجموعه پلیس راهور هوشمند خدمتگزار مردم که هیچ نقطه‌ای از نظر او دور نباشد و حداکثر کاهش تصادفات و جان باختگان در تصادف و ضرر و زیانی که از این طریق به مردم و کشور وارد می‌شود را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: یکی از رویکردهای ما افزایش نیرو است و طبیعی است هر چقدر خودروی جدید وارد می‌شود لازم است نیروی جدید نیز در اختیار باشد. همچنین هر چقدر پاسگاه‌های جدید ایجاد می‌شود نیاز به توسعه نیرو دارد. توسعه نیرویی پلیس راهور نیز جزو آن راهبردهایی است که پیش‌بینی شده و به مرور با توسعه تجهیزات به آن نیز پرداخته می‌شود.

 

 

منبع www.rahvar120.ir

به اشتراک بگذارید :