آیین نامه، قوانینريال محدودیت ها

آرشیو خبرها خانه

توصیه های پلیس راهور در خصوص رانندگی در شرایط بارانی


سرهنگ عین اله جهانی معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا توصیه های لازم به رانندگان وسایل نقلیه درخصوص رانندگی در شرایط بارندگی را اعلام نمود.


 با آغاز فصل سرما و شروع يخبندان ،  ممكن است در رانندگي دچار حوادث و خطراتي شويد كه با پيش بيني هاي لازم و احتياط بيشتر مي توانيد مانع بروز حوادث ناگوار گرديد .

 

وی افزود: رعایت فاصله طولی در شرایط بارندگی متفاوت از رانندگی در شرایط عادی و جاده خشک است. بطور مثال در جاده برفی فاصله طولی خودروها به میزان سرعت بستگی دارد و  به ازای هر 15کیلومتر سرعت ، به اندازه 3خودرو با خودروی مقابل فاصله داشته باشد.

رانندگان عزيز  بهتر است با آغاز فصل زمستان به چند نكته مهم توجه كنند:


1ـ  ازكاركرد  باتري خود مطمئن شويد و اگر احساس مي كنيد كه  باطري ماشين شما دچار مشكل است  بهتراست آن راتعويض و يا شارژ نمائيد.

2ـ  رادياتور خود را چك كرده و ضديخ مناسب ، وسيله نقليه خود را دتهيه نمائيد.

3ـ  سيستم گرم كننده وسيله نقليه خود را مورد بازديد قراردهيد ،  چون نه تنها مي توانيد از سرماي زمستان درامان باشيد  بلكه گرم شدن فضاي داخلي ماشين ميتواند از  بخار كردن شيشه ها و كاهش ديدتان جلوگيري كند.

4ـ  از سالم بودن برف پاكن ها و پر بودن آب محفظه برف پاكن اطمنيان حاصل كنيد. از كار افتادن برف پاكن باعث كاهش ديد مي گردد.


5ـ اگر وسيله نقليه تان به هنگام ترمز كردن به يك  سو كشيده ميشود ،  نقصي در سيستم ترمز و يا باد لاستيك ها محتمل است. سريعا به تعميرگاه مراجعه كنيد چون نقص ترمز مي تواند در زمستان باعث ليز خوردگي وخطرات جدي شود.

6ـ  اگر وسيله نقليه تان پس از فشار آوردن به کمک ها در جهت بالا و پائين رفتن نوسان مي کند ،  اين امر ناشي از فرسوده شدن كمك فنرها مي باشد. كمك فنرهاي فرسوده به طور جدي بر عملكرد ماشين تأثير منفي مي گذارد و مي بايست  تعويض شوند .


7ـ  سالم بودن چراغهاي جلو و عقب از نكات مهم براي فصل زمستان است . ممكن است درحين رانندگي براثر مه گرفتگي و يا باران وبرف شديد ديدتان براي اطراف كم شود و يا وسايل نقليه ديگر شما را نبينند دراين هنگام با روشن گذاشتن چراغها هم به ديد خودتان كمك مي كنيد و هم ديگران شما را به راحتي مي بينند.

8ـ  هنگامي كه از سالم بودن قسمتهاي ذكر شده مطمئن بوديد مي توانيد با خيال آسوده تر رانندگي كنيد ، البته لازم است درفصل زمستان دقت و حوصله بيشتري درحين رانندگي به خرج   دهيد چون سالم بودن خودرو تنها براي حوادث و خطرات پيش روي شما كافي نمي باشد.

 

9ـ  اگر ماشين شما در زير برف زيادي مانده و به نحوي كه تمام سطح شيشه ها و سقف از برف پوشيده شده ،  بهتر است قبل از حركت برفهاي  انباشته شده در روي وسيله نقليه خود را پاك كنيد.

10ـ  حتي اگر در روز رانندگي مي كنيد و مشاهده كرديد كه هوا ابري ، برفي و يا مه گرفته است چراغهاي اتومبيل خود را روشن بگذاريد .

11ـ  فاصله خود تا وسايل نقليه ديگر و عابرين را افزايش دهيد چون ممكن است دراثر يخبندان دچار ليز خوردگي شويد.


12ـ  از سرعت غيرمجاز جداً  بپرهيزيد ،  در حين سرعت بالا كنترل وسيله نقليه براي شما سخت تر مي شود .

13ـ  از ترمزكردن شديد اجتناب كنيد چون ترمزهاي شديد مي تواند در زمان خيس بودن و يخبندان خطرساز  باشد .


 

14ـ  در هر زمان و هر فصل ،  قبل از هرچيز از وسايل ايمني و محافظ جان خودتان که در خودرو موجود است استفاده كنيد. كمربند ايمني وكلاه ايمني موتورسواران هميشه ميتواند محافظ جان شما در برابر خطرات باشد و درصد آسيبهاي وارده به شما را درحين تصادفات كاهش دهد.


 

منبع www.rahvar120.ir

به اشتراک بگذارید :